2024. ősz
Most ősszel a holland nyelvvel voltam elfoglalva, ez meglátszik a Webnyelv.hu oldalon is.
avagy: Mi történik a háttérben? Ez a blog bemutatja, hogyan bővítjük, szerkesztjük a Webnyelvet.
-
Új angol témakör: Animals (Állatok)
Új spanyol témakör: Hungría y Budapest
Új holland témakör: Het menselijk lichaam (Az emberi test)
Új holland témakör: Dieren (Állatok)
A holland het-főnevek listája - Sok semleges nemű főnevet összegyűjtöttünk, hátha nem lesz több gond velük.
Holland kötőszók – want, omdat, zodat, terwijl és sokan mások
Tesco és sokan mások – Szavak, melyek eredeti jelentését kevesen tudják
Az idő kifejezése az eszperantóban - Kioma horo estas? - Mennyi az idő? - Feladatokkal
Régebben felkerült bejegyzések listája hónapokra bontva itt tekinthető meg.
-
-
Októberben kb. 120 állatnevet sikerült összegyűjteni hollandul. Novemberben pedig először a testrészek nevéről került fel bejegyzés, szintén holland nyelvhez. Utána Magyarország és Budapest került terítékre, ezúttal spanyolosok számára.
Decemberben az állatokról szóló témakör készült el, most angol nyelvhez, utána pedig az eszperantó határozószóról tettem közzé hasznos(nak gondolt) információkat.
-.....
Most ősszel a holland nyelvvel voltam elfoglalva, ez meglátszik a Webnyelv.hu oldalon is.
Júliusban még aktív voltam, azonban az augusztusi hőség nem kedvezett az oldal bővülésének. Most az eszperantó és a holland nyelvvel foglalkoztam. Virtuális papírra róttam még egy bejegyzést, melyben a Tescóról és más dolgokról esik szó.
Tavasszal sok spanyolos bejegyzés került fel. Ahogy eljött a nyár, a spanyolt felváltották az eszperantó bejegyzések.
Ebben az időszakban sok spanyolos témájú bejegyzés került fel az oldalra, elsősorban szóbeli témakörök. A spanyolon kívül a német, holland, lengyel nyelv is előkerült, valamint egy földrajzi témájúnak álcázott bejegyzés is, amely valójában nyelvi témájú.
Sokan talán úgy emlékeznek erre a télre, hogy hó is esett, amely kivételesen csúszós utakat eredményezett, és meglepő módon a fizika törvényei a hóra nézve sem vonultak szabadságra, amire bizony senki sem számított. Az én telem egyik jellegzetessége viszont, hogy elkezdtem foglalkozni a román nyelvvel, de a spanyolt sem tettem félre. A dátum kifejezésmódjaival is foglalkoztam spanyol, német, francia, olasz nyelven.
A menürendszer apró bővítéséről is beszámolhatok.
Most ősszel is került fel pár dolog. Elsősorban a spanyol nyelvvel foglalkoztam, de nem feledkeztem meg az olaszról, a hollandról és a franciáról sem.
Ez egy termékeny időszak volt. Az olasz, francia és a spanyol nyelvvel is foglalkoztam, többek között szóbeli témakörökhöz kerültek fel tanulást segítő anyagok. A német nyelvről sem feledkeztem meg. Latinoloquus is megkeresett, ő egy latinos és egy németes témával örvendeztetett meg bennünket.
A nyár első felében a francia és a spanyol nyelvvel foglalkoztam. Egy kicsit a német is előkerült, a ragozhatatlan melléknevek kapcsán.
Olyan sokat írtam a korábban felkerült tavaszi bejegyzésekről, hogy egy újabb beszámolót kezdtem. Így nem lett talán annyira vészesen terjedelmes. Nyelvtanulással kapcsolatos élményeimről is írtam az utóbbi időben. El Mexicano is posztolt az oldalra. Ezen kívül egy spanyolos és két angol témakörös bejegyzés is került fel.
Végre készen lettem egy nagy lélegzetvételű témával, a francia kötőmód használatával. Ezzel természetesen nem értem be, többek között a spanyol melléknevek is előkerültek, és a témakörök terén is alkotgattam valamit.
Leginkább a francia és a spanyol nyelv volt most terítéken, de néhány más apróság is előkerült. Az időjárással kapcsolatban is került fel egy érdekes írás.
Most csak a francia nyelvvel foglalkoztam.
Ebben az időszakban a melléknévfokozással foglalkoztam több nyelvben is. Ezen kívül foglalkoztam még egy kicsit a spanyol, francia és olasz nyelvvel is.
2022 tavaszán a francia és a spanyol igeidőkkel voltam leginkább elfoglalva. Az összes hiányzó francia igeidőről készültek bejegyzések, és a feltételes mód is sorra került. A spanyol igeidők terén még várat magára ez-az, de így is sikerült valamit behozni a lemaradásból.
Picikét bővült a menürendszer. A blogból a linkkupac átkerült máshova. A témakörök több nyelvhez is bővültek. A francia y névmással is foglalkoztam.
Az idő kifejezésénél is elidőztem egy kicsit, és néhány más dologgal is foglalkoztam idén ősszel: az időjárással, egy kis matematikával és egy kicsit a lengyel nyelvvel is.
Most néhány elméleti kérdéssel foglalkoztam (angolosok és németesek tipikus hibái, illetve mennyire lehet nehéz több idegen nyelvet is megtanulni). Ezen kívül a lengyel nyelv számai kerültek elő, valamint a francia nyelv kezdett jobban foglalkoztatni.
2021 tavaszáról a beszámolót folytatom! Többek között a birtokos névmásokkal és a főnév többes számával foglalkoztam.
2021 tavasza elején elsősorban a francia és a holland nyelv volt középpontban. Latinoloquus is hozzájárult a tartalomhoz, mégpedig az izlandi és a manysi nyelvvel.
Egy kis német, egy kis olasz. És, ha már tél volt, a hidegre való tekintettel az északon fekvő havas Svédország nyelvével is foglalkoztam egy kicsit.
Horvát számnevek, spanyol hangsúly és néhány más apróság került most terítékre.
Brit-szigetek, szláv nyelvek, szenvedő szerkezet, mindez egy kis átmeneti problémával fűszerezve – tömören így tudnám összefoglalni ezt az időszakot. Ugyanis egy kis angol országismeret és ír nyelvi bevezető, cseh és orosz jelen idő, élő és holt nyelvek szenvedő szerkezetének mélyreható kivesézése került terítékre. Közben pedig az oldal pár napig nem működött megfelelően.
Az augusztusban felkerült posztokról. Egy kis angol, egy kis francia.
2020 nyara alatt is foglalkoztam a nyelvekkel, megismerkedtem új dolgokkal, például a finn fokváltakozással, és felidéztem a spanyol felszólító módot. Utóbbira csak a hangsúlytalan névmási alakok miatt volt szükség, hogy hova is kerülnek, valamint milyen alakhoz is járulnak.
Az emberiség történelmében 2020 tavasza rendkívüli időszak volt. A nyelvtanulás szempontjából minket ez annyiban érint, hogy egy idegen eredetű főnév, a coronavirus felkapott szó lett a nyelvekben. De nem csak ez a szó. Ettől természetesen még az oldal tovább bővült vírusmentes tartalommal. Az időszak ellenére sem kell attól tartani, hogy vírusos tartalomba botlik az Olvasó az oldalon!
Ismét eltelt egy nyár, eltelt egy tél – ahogy azt már jól megszoktuk. Mégsem nevezhető szokásosnak a Webnyelv bővítése, mindig adódnak új, érdekes témák. Az oldalon található posztok száma szépen gyarapszik, elérte már a 400-at is!
Ez az esős időszak a török időjárás szempontjából is érdekes. No, nem azért, mert Törökországban is ilyen az idő, hanem mert került fel egy poszt a török időjárás szavairól – és sok másról is. Így az angol, német, francia nyelvvel is foglalkoztam.
2019 nyarán a pihenés mellett szokás szerint foglalkoztam egyik főbb érdeklődési körömmel, a nyelvekkel is. Leginkább a svéd nyelv szabályai foglalkoztatnak mostanában, de a többi nyelv sem hagy hidegen, még a nyári melegben sem.
Kriseff és Latinoloquus sem voltak tétlenek mostanában. Én is foglalkoztam pár témával. Így újra került fel az oldalra ez-az.
Néhány angolos bejegyzés szépítésével is el voltam kicsit foglalva. A visszafele olvasva is értelmes mondatok témája is már évek óta érett, most lett kész róla a bejegyzés. A német esetekről is már érett vagy fél éve egy bejegyzés. A lovári nyelv viszont most jött szembe.
Ebben az időszakban néhány latinos bejegyzés került fel. Előkerült a „lenni” és a „birtokolni” ige is sok nyelven. Az angol ING-es alak sem hagyott nyugodni.
A Webnyelv sokáig volt egy kisebb forgalomhoz beállított tárhelyen. Mivel egyre többen látogatják az oldalt, ideje volt már új, nagyobb kapacitású tárhelyre költözni. Kinél is van ez az új tárhely? Erről a kis részletkérdésről írok itt bővebben.
Néhány új bejegyzés is került az oldalra, ezekről is esik szó. Most is tanultam valamit, mégpedig a török létigével kapcsolatban.
Egy kis török, egy kis eszperantó… és egy kis angol, de másképp.
2018. tavaszán sem tétlenkedtem. Az angol főnevekről szóló rész kibővítésével voltam elfoglalva leginkább. De a francia imparfait és néhány nyelvben az igeidők egyeztetése sem hagyott nyugodni.
Több nyelvhez is készült anyag a télen, a jó öreg angolon kívül például az oroszhoz és a svédhez is.
Ezen a télen a Webnyelven a munkálatok nem fagytak be! Most főleg a németes rész bővítéséről írok.
Idén ősszel főleg az ige került terítékre ilyen vagy olyan formában. Többek között több nyelvhez is készült rövid összefoglaló az igéről.
Török tesztek, másmilyen tesztek, német főnevek, római számok – ha tömören akarjuk összefoglalni, de az ősznek még nincs vége!
Milyen volt 2017 nyara? Volt hőségriadó, volt vihar is. Na, de a weboldal is izzott a munkálatoktól?
A számok sok nyelven és a Learningapps oldal kerültek érdeklődésem középpontjába, de néhány más apróság sem kerülte el a figyelmem.
A blog első bejegyzése a Webnyelv oldal születésével és az azt követő pár évvel foglalkozik dióhéjban.
A webnyelv.hu oldal szerkesztőjének elérhetőségei. Kérdés, kérés, kívánság, ötlet, észrevétel esetén ide fordulhat!