A holland főnév neme, névelője
A holland főnév neme, határozott és határozatlan névelője. Mikor „de”, mikor „het” a névelő? Milyen egyéb dolgok tartoznak még ide?
Vind je Nederlands een moeilijke taal?
Nee. Nederlands is een gemakkelijke taal!
A holland főnév neme, határozott és határozatlan névelője. Mikor „de”, mikor „het” a névelő? Milyen egyéb dolgok tartoznak még ide?
Hogy van a holland többes szám? Mely főnév kap -s, mely főnév -en végződést többes számban? Milyen egyéb tudnivalók tartoznak még ide?
Problémát jelenthet, melyik holland főnév milyen nemű. Semleges nemű főnevekből aránylag kevés van, ezért megpróbálkozhatunk azzal, hogy összegyűjtjük ezeket a főneveket és szőröstül-bőröstül megpróbáljuk mindet megtanulni. Így már nem fogjuk eltéveszteni a nemüket.
A holland melléknév ragozása. Mikor kap -e ragot a melléknév? Főnévvé vált melléknevek és még néhány apróság.
Középfokban -er, felsőfokban -st végződést kap a melléknév. No, de vannak kivételek is, és még pár dolog, amit nem árt tudni. Nézzük csak kicsit részletesebben!
A személyes névmás alanyesete, tárgyesete és részes esete a hollandban. Birtokos névmás, visszaható névmás, mutató névmás és vonatkozó névmás.
A holland nyelv egyik sajátossága az „er” névmás kiterjedt használata. Sokfélét jelenthet, magyarra legtöbbször nem is fordítjuk, ezért használata elsőre nehéznek tűnhet, de valójában nem is az!
Bemutatjuk a holland kötőszókat és példákat is nézünk a használatukra. A szórendi kérdésekről sem feledkezünk meg.
Wat? Wie? Waar? Waarom?
Példamondatokkal bemutatjuk a holland kérdőszókat.
A számok hollandul könnyűek, itt meg is ismerkedhetünk velük! A számok írásmódját, a sorszámneveket, törteket és a számtani alapműveleteket is megismerhetjük hollandul.
A gyakorláshoz feladatokat is találunk!
Het is een uur. Het is twee uur. Het is half drie. Het is kwart over vijf. Het is kwart voor vijf.
Het is vijf over half drie.
A hollandban egészen egyszerű a dátum kifejezésmódja. Itt megtudhatunk mindent ezzel kapcsolatban. A hónapokkal és az évszámokkal is külön foglalkozunk.
Vandaag, morgen, gisteren; deze week, volgende week, vorige week; vanochtend, gisteravond, ‘s ochtends; op mandaag, enzovoort.
Röviden átnézünk mindent, ami a holland igével kapcsolatos: az igeidőket, igeneveket, és még pár apróságot.
Holland jelen idő. Hogyan képezzük, hogyan ragozzuk? Mire kell figyelni a ragozás során? Mikor kettőződnek meg a magánhangzók, mássalhangzók a rag előtt? Melyek a rendhagyó igék jelen időben?
Az egyszerű múlt idő a hollandban: Ik werkte, ik woonde, ik leefde, ik reisde
A holland összetett múlt idő egy segédigéből (hebben vagy zijn) és egy igenévből áll.
Ik heb gewerkt. Wij hebben gewerkt.
Ik ben gegaan. We zijn gegaan.
Melyik segédigét kell használni az összetett múlt időben? Hebben vagy zijn? A holland nyelvtan egyik égető kérdése ez. Nem csak az összetett múlt időben, hanem más igealakokban is választás elé kerülünk a segédigéket illetően. A részleteket itt bővebben is megtudhatjuk.
Lista: a szabályostól eltérő igealakok két múlt ideje segédigével együtt. A segédigére is oda kell figyelnünk, hebben vagy zijn kell-e egy adott igéhez!
Niet és geen – mikor melyiket kell használni? Hol áll a niet a mondaton belül?