Latin ábécé, helyesírás, kiejtés, hangsúly – részletesen
A Latin ábécé, helyesírás, kiejtés, hangsúly, szótagolás, elválasztás.
Egyházi kiejtés, humanista kiejtés, archaikus és klasszikus latin és minden, ami ide tartozik.
A Latin ábécé, helyesírás, kiejtés, hangsúly, szótagolás, elválasztás.
Egyházi kiejtés, humanista kiejtés, archaikus és klasszikus latin és minden, ami ide tartozik.
Alapvető tudnivalók a latin főnévről: a főnév neme, száma, esete. Deklinációk, a latin főnév szótári alakja.
Mikor milyen nemű a latin főnév? Mitől függ a latin főnév neme? Itt megpróbáljuk ezt szabályokba foglalni.
A latin esetek közül itt megismerkedhetünk a megszólító esettel (vocativus) és az alanyesettel (nominativus), illetve a használatukkal. Az alanyesetet nem csak akkor kell használni, amikor a mondat alanyát akarjuk kifejezni, hanem sok más esetben is!
A személyes névmások alanyesete, tárgyesete, részes esete, ablatívusza és nyomatékosítása.
Minden, amit a latin tőszámnevekről tudni kell. A számok alakjai sok ezerig, Hogyan ragozzuk a számneveket különböző esetekben?
A latin sorszámnevek alakjai, ragozásuk, használatuk és minden, amit tudni kell róluk.
Sorszámnevek használata határozószóként. Szorzószámnevek és ragozásuk. Törtek. Osztószámnevek és egyéb kifejezések a számnevekkel.
Hogyan olvassuk ki a római számokat? Hogyan írjunk le egy számot római számmal? Hogy írhatók le a nagy számok római számmal?
A latin ige – minden, amit a latin igéről tudni kell. Alapfogalmak. Az igék csoportjai. Melyek az igemódok és igeidők a latinban? A főnévi igenév és a 4 ragozási csoport.
A latin perfectum tő és imperfectum tő képzése, és rendhagyó képzésének típusai. igecsoportok szerint.
Hogyan van az igék 4. alakjának, a supinumnak a töve? Pl. amo, amare, amavi, AMATUM. Hogyan képezzük ez utóbbi alakot? Nézzük végig az összes coniugatiót és a rendhagyó igékbe is tekintsünk bele!
A latin kijelentő mód jelen ideje: Képzése, ragozása az igecsoportoknak megfelelően, rendhagyó igék. A jelen idő használata, példákon bemutatva.
Az indicativus praeteritum imperfectum (kijelentő mód, folyamatos múlt idő) képzése és használata a latinban.
Cantābam, eram
A két latin jövő idő közül ez a gyakoribb. Kétféle ragozási típusa van, a -bo, -bis, -bit, -bimus, -bitis, -bunt és az -am, -es, -et, -emus, -etis, -ent. Azt is megtudhatjuk, mikor használták ezt az igeidőt.
Az indicativus praesens perfectum képzése részletesen, és használata. A latin klasszikus nyelv egyik, gyakori múlt ideje ez.
amāvī, amāvistī, amāvit, stb.
Egy perfectum időt, a régmúltat ismerhetjük meg itt. Plusquamperfectum néven is említik.
Amāveram, amāverās, stb.
Egy másik jövő idejű cselekvéshez képest előidejűséget fejezhetünk ki ezzel az igeidővel.
Amāverō, amāveris, amāverit, stb.
A latin perfektív igék egy sajátos igecsoport. Nincsenek imperfectum alakjaik, ugyanakkor perfectum alakjaik imperfectum jelentést fejeznek ki.
Tudományos részletességgel nézhetjük át a latin szenvedő szerkezet használati körét. Az igenemtől, diatézistől kezdve a mediális igéken át egészen a deponens igékig minden terítékre kerül.
Jacob Eberhard Gailer az 1800-as években olyan céllal írt latinul, hogy a nyelvet a maguk korához közelebb hozza a latinul tanulók számára. Őtőle mutatunk most be egy részletet.