Sorrendben álló szavak megtanulása idegen nyelven
A hét napjait és a számokat sorrendben tanuljuk meg idegen nyelven. Mivel jár ez, és milyen problémákat vet fel?
A hét napjait és a számokat sorrendben tanuljuk meg idegen nyelven. Mivel jár ez, és milyen problémákat vet fel?
Biztos minden nyelvtanulónak ismerős az, amikor hall egy számot idegen nyelven, de hirtelen nem tudja értelmezni. Mennyit is mondott? És talán le is blokkol az agy ilyenkor. Pedig tudja a számokat, de hallás után felismerni már jóval nehezebb. Nyelvórákon erre a jelenségre nem szokták a figyelmet felhívni, vagy a számokat hasonló szituációkban gyakoroltatni. Még szerencse, hogy nyelvvizsgákon és érettségiken minden hallott szövegben van szám is, ami elsőre egy lórúgás a nyelvvizsgára készülők agyának is.
Biztosan mindenki nagyon szereti a sok-sok angol igeidőt. Itt most rámutatok egy korszakalkotó felfedezésemre: van egy-két igeidőnek olyan használati köre, amely annyira ritkán fordul elő, hogy az már gyanús. Tényleg csak a festékes ruhájú, olajos kezű, fáradtan kidőlt emberek miatt kell fenntartani bizonyos igeidőknek ezt a használati körét és nyelvvizsgákon bevasalni? Emiatt legyen álmatlan éjszakája sok-sok nyelvtanulónak?
A nyelvtanár a tapasztalata alapján sokszor már előre tudja, mi fog gondot okozni leendő tanulóinak. De muszáj, hogy gondot okozzon? Nem lehetne erre előre felkészülni és úgy tanítani, hogy ne legyen gond?
Angol tanítása – de hogyan? Néhány jelenség, melyekkel az angol tanulása során meggyűlhet a baja a tanulónak. Több módszerrel is próbálkozhat a tanár, hogy ezeket a nehézségeket csökkentse.
A német kiejtés tanítása – de hogyan? A helyes német kiejtést tanuljuk meg? Hogyan kellene kiejteni a német szavakat?