A német felszólító mód
(der Imperativ)
A német felszólító mód alakjai részben egybeesnek a kijelentő mód (kötőmód) alakjaival (a személyes névmással együtt, pl. gehen wir! – ‘menjünk!’, gehen Sie! ‘menjen [Ön]!’), vagy nélküle, (pl. geht! – ‘menjetek!’), részben külön alakja van (E/2-ben: Geh! – ‘Menj!’). E/1, E/3 és T/3 alakja nincs (a magázás külön alaknak számít), ezeket a hiányzó alakokat pl. a sollen segédigével fejezik ki (pl. Soll ich das Fenster schließen? – Becsukjam az ablakot), vagy mellékmondatban kijelentő móddal (pl. Er kommt, damit ich froh bin – Azért jön, hogy boldog legyek).
E/2:
Egyszerűen elhagyjuk a főnévi igenév -en végződését – ami marad, az marad. Akinek hiányérzete támadna, még odabiggyeszthet a végére egy árva e betűt:.
gehen → Geh! / Gehe! = Menj!
kommen → Komm! / Komme! = Gyere!
warten → Warte! = Várj!
trinken → Trink(e) die Milch! = Igyad a tejet!
Az elváló igekötő felszólító módban is elválik, a mondat végére kerül, az igével együtt mondatkeretet alkot:
aufstehen → Steh auf! = Kelj fel! Állj fel!
Tőhangváltó igék:
Brechung: a tőhangváltás megtörténik, és bármennyire is hiányérzetünk van, e betűt nem tehetünk a végére!:
lesen → Lies! = Olvass!
helfen → Hilf mir! = Segíts nekem!.
nehmen → Nimm Brot! = Vegyél kenyeret!
essen → Iss Käse! = Egyél sajtot!
sprechen → Sprich! = Beszélj!
Umlaut: a tőhangváltás nem történik meg! Akinek hiányérzete lenne, itt is odateheti az e-t a végére, ha akarja:
schlafen (kijelentő mód: du schläfst) → Schlaf(e) schön! = Aludj jól!
halten → Halt! = Állj!
lassen → Lass mich in Ruhe! = Hagyj békén!
laufen → Lauf schnell! = Fuss gyorsan!
fahren → Fahr nicht so schnell! = Ne vezess olyan gyorsan!
Megjegyzés: ha a főnévi igenév tartalmaz umlautos magánhangzót, az természetesen nem tűnik el, ez csak a tőhangváltásra vonatkozik! Pl. aufräumen (kitakarítani) – Räum auf! – Takaríts ki!
A sein ‘lenni’ és werden ‘válni valamivé’ felszólító módja:
sein → Sei geduldig! = Légy / Legyél türelmes!
werden → Werde Lehrer! = Légy / Legyél tanár!
T/1:
Ugyanaz, mint kijelentő mód jelen időben (pontosabban kötőmód, azaz Konjunktiv jelen időben, aminek T/1 alakja nagyjából ugyanaz, mint a kijelentő módban*), csak a szórend megfordul, előre kerül az ige:
Gehen wir! = Menjünk!
Schlafen wir! = Aludjunk!
Gehen wir nicht! = Ne menjünk!
Schlafen wir nicht! = Ne aludjunk!
T/2:
Ugyanaz, mint a kijelentő mód T/2 alakja, csak a személyes névmás elmarad:
Geht! = Menjetek!
Schlaft! = Aludjatok!
Így a sein alakja sem rendhagyó: Seid gut! ‘Legyetek jók!’
Magázás:
Ugyanaz, mint kijelentő mód jelen időben (pontosabban kötőmód, Konjunktiv jelen időben, de alakilag nagyjából megegyezik a T/3*), csak a szórend fordul meg, az ige kerül előre:
Gehen Sie bitte! = Menjen, kérem!
Schlafen Sie bitte! = Aludjon, kérem!
Gehen Sie bitte nicht! = Kérem, ne menjen!
Schlafen Sie bitte nicht! = Kérem, ne aludjon!
A sein magázó felszólító alakja: Seien Sie geduldig! ‘Legyen türelmes!’
* A kötőmód (Konjunktiv) jelen idejével megegyezik a kijelentő mód jelen ideje T/1-ben és T/3-ban, mivel mindig -en ragot kapnak az igék. Egyetlen kivétel a sein ige (kijelentő mód: wir sind, sie sind; kötőmód: wir seien, sie seien).
Kiegészítés csak nyelvészeknek: Kivételesek lennének még azok az igék, melyek főnévi igenév alakban -eln és -ern végződésűek, ezek kijelentő mód jelen időben T/1-ben és T/3-ban ugyancsak -eln ill. -ern végződésűek (pl. wir sammeln, sie sammeln; wir bewundern, sie bewundern), kötőmód jelen időben azonban a Verbix igeragozó oldal szerint -en végződést kapnak (wir sammlen, sie sammlen; wir bewunderen, sie bewunderen). Ezért ezeknek az igéknek a felszólító alakja Sammlen Sie! ill. Bewunderen Sie! lenne, viszont nyelvkönyvben (pl. Kon-Takt) találkozhatunk a következő mondattal: Sammeln Sie vor dem Schreiben Wörter! (Az írás előtt gyűjtsön szavakat!), és a Verbix ragozását eddig semmilyen más forrás nem támasztotta alá, de nem is cáfolta. Eddig semmilyen nyelvkönyvben, leíró nyelvtanban nem láttam még a sammeln típusú igék kötőmódjának ragozását, a logika szerint wir sammlen lenne (mert a kötőmód kötőhangja az e), de a gyakorlati tapasztalatok szerint megegyezik ez is a kijelentő móddal: Sammeln Sie! és Bewundern Sie!
Megjegyzés: A felszólító mód hiányzó személyeit a kötőmód (Konjunktiv) megfelelő, jelen idejű alakjaival (például Es lebe Ungarn – Éljen Magyarország!), ill. a sollen segédigével fejezhetjük ki. Utóbbiról bővebben: Német módbeli segédigék.
–
Egy kis gyakorlás:
Német felszólító mód teszt
Teszt a német felszólító módhoz
Link:
Mein-deutschbuch.de – Imperativ
A felszólító mód néhány más nyelvben:
Felszólító mód az olaszban, Felszólító mód a franciában.
december 7, 2015
SzandiSzia a sammeln igét, hogyan kell ragozni?
december 8, 2015
Bodnár TamásFelszólító mód: Sammel! – Gyűjts!; Sammelt! – Gyűjtsetek!; Sammeln Sie! – Gyűjtsön!
Kijelentő mód jelen idő: ich sammle / ich sammel / ich sammele, du sammelst, er sammelt; wir sammeln, ihr sammelt, sie sammeln.
január 5, 2020
Muzsík KatiSehol nincs szó a 3.szemely felszolito modjaról pl egye meg, szeressen téged., lássa be a hibáját.
január 6, 2020
Bodnár Tamás, webnyelvA bejegyzés első öt sorában és a végén a „megjegyzés” után utalok a 3. személyű felszólításra, hogy azt hogyan fejezik ki. Mivel nincs a felszólító módnak ilyen alakja, csak utalok rá, hogy hogyan fejezik ki (kötőmód ill. sollen). Most kicsit kiegészítettem ezt a megjegyzést, linkeket is beszúrtam. A linkekről megnézhető a kötőmód és a kötőmódos felszólítás, illetve a sollen segédige használata a módbeli segédigékről szóló bejegyzésben.
szeptember 26, 2022
IstvánKedves Tamás! Az E/3. felszólítás kifejezésére a kötőmódot használjuk, rendben.
pl.: es lebe lange Deutschland!
De mi van a T/3.-as felszólítással? Ott is lehet sima igével képezni függő beszédben ragozva, vagy azoknál automatisch sollen-re vált?
Tränken sie Cola! Igyanak kólát!
vagy
Sie sollten Kola trinken!
Lebten die Kinder! – Éljenek a gyerekek!
vagy
Die Kinder sollten leben!
Esetleg ezeket
es trinke Kola!
és
es lebe die Kinder!
alakokkal fejezné ki?
szeptember 26, 2022
Bodnár Tamás, webnyelvKedves István! T/3-ban a sollen segédigét használjuk. Amiket írt mondatokat, egyik sem helyes! A tränken sie feltételes mód, a Sie sollten szintén feltételes mód vagy múlt idő lehet, akárcsak a Die Kinder sollten leben. Ezek, amiket írt, a Konjunktiv II alakjai, a felszólításhoz mindenképpen a Konjunktiv I kellene. Az es lebe die Kinder azért is helytelen, mert a Kinder többes számban van, így a lebe helyett leben kellene, hogy legyen.